Објавено на:

Кличко: Како што Албанците се бореа против српската окупација, Украинците се борат против Русите

t

Во разговор за швајцарскиот весник „Ле кантон 27“, градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, кој е во Давос, им се заблагодарил на Албанците и на Косово за воената поддршка, но и за солидарноста со украинскиот народ, порачувајќи дека Украинците се борат против рускиот окупатор, како Албанците еднаш против српскиот окупатор „.

„Многу ми е драго што за прв пат запознав албански новинар, што е добра можност да ви пренесам порака на вас, албанскиот народ на Балканот. Слушнавме и читавме дека сте Албанци, како и ние Украинците, луѓе на мирот, слободољубието и „Денес се бориме против рускиот режим кој се обидува да ја окупира Украина, како вие кои некогаш бевте окупирани од Србија…“, изјави Кличко за швајцарскиот весник.

Градоначалникот на Киев, кој е и поранешен светски шампион во бокс, им се заблагодари на Албанците за солидарноста со Украина, како од воен аспект, така и од хуманитарна помош.

„Верувам дека ние во Украина, покрај Бога, ќе ја вратиме оваа поддршка и на нашата земја, на нашиот народ. Благодарам Косово, благодарам Албанци. Како што сте ослободени од Србија, така и ние ќе бидеме ослободени од Русија“, рече Кличко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Пензиониран српски дипломат: САД лажат, не помагаат,…

Лажното застапување на Америка: Не сакаат дијалог…

Албанија потроши 7,6 милиони евра за да…

Албанската корпорација КЕШ за набавка на електрична…

Албанија ќе бара наоѓалишта на злато на…

Албанското министерство за инфраструктура и енергетика преку…

Деноноќно се бара решение со Косово: Вучиќ…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во недела…