Ковачевски ги пофали антикризните мерки: Во време на криза обезбедивме по 1000 денари за пензионерите

t

Премиерот Димитар Ковачевски во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат порача дека со сетот антикризни мерки Владата им помага на граѓаните и го штити нивниот економски стандард од ценовни шокови.

„Во време на криза мислиме на ранливите категории граѓаните, затоа обезбедивме дополнителни 1.000 денари, мислиме на пензионерите и ги покачуваме пензиите, мислиме и на оние работници кои беа на минимална плата и затоа ја зголемивме минималната плата“ посочи Ковачевски.


Ковачевски вели дека Владата презела навремени чекори со кои се спречиле нови ценовни шокови за граѓаните.

„Ако не ги преземевме овие мерки, во однос на намалувањето на ДДВ од пет на нула отсто на основните продукти, да не беше тоа намалување, граѓаните во просек секој месец ќе мораа да плаќаат по 1.500 денари повеќе. Ако немаше намалување на ДДВ за нафтените деривати, на просечна потрошувачка, секој граѓанин ќе плаќаше 300 денари повеќе. Ако не направевме субвенционирање на производството на струја и на цената на струјата која ја субвенционираме 80 отсто, сметките за струја за секое семејство ќе беа повисоки за 2.150 денари месечно“ рече Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Фуркан ЈАКО ГО ПОДБРА Таче: Па…

19 службени возила за 19 километри асфалт…Вака…

Ковачевски за Отворен Балкан: Ние се поврзуваме…

Со Отворен Балкан ги отстрануваме работните дозволи…

Ќе се поедноставува постапката за поставување фотоволтаици

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека се…

(Видео) Митовски го „избрка“ Таче од сопствената…

Првите потврдени сознанија дека Русија подготвува инвазија…

Ковачевски: Минималната плата од 18.000 денари е…

Минималната плата од 18.000 денари е реалност,…