Ковачевски денеска на увид на градежните работи на автопатот Кичево – Охрид

t

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе направи увид на градежните работи на тунелот Кичево – Охрид на автопатската делница во изградба во должина од 57 километри.

Покрај премиерот Ковачевски присутни ќе бидат и првиот вицепремиер Артан Груби, вицепремиерот  за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми.

Изградбата на автопатот Кичево – Охрид почна пред осум години, а според последните најави ќе биде изграден до крајот на 2023 или почетокот на 2024 година.

Инвестицијата изнесува 598 милиони евра, а според последните официјални информации вкупниот прогрес на градежните работи изнесува над 72  проценти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Важна информација за сите што патуваат: Поради…

На магистралниот пат Кичево – Охрид, кај…

Ковачевски денеска на увид на градежните работи…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе направи увид…

Конечно: Во август ќе се отвори првата…

Во понеделник ќе биде пуштен во употреба…

Ковачевски: Денеска го одбележуваме Денот на Охридското…

Денеска го одбележуваме Денот на Охридското Езеро…

Ковачевски: Финансискиот систем успешно се справи со…

Претседателот на Владата на Република С. Македонија…