Ковачевски дрско до синдикатите: Отворени сме за дијалог за раст на платите кој нема да биде условен од штрајкови

t

Вработените во образованието и во детската заштита се никулецот за развојот на нашата иднина, затоа во периодот од 2017 до 2022 година нивните плати ги зголемивме за 21 процент, напиша премиерот Димитар Ковачевски на неговиот фејсбук профил.

– Отворени сме за дијалог за постигнување систем за раст на платите кој нема да биде условен и предизвикуван од штрајкови и незадоволства. Во таа насока го охрабрувам синдикатот, да го продолжи дијалогот и да ја преземе одговорноста за трајно решение за раст на платите преку заеднички утврден модел за раст на платите, објави премиерот Ковачевски на фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска: Отпочнавме со санација на 36 мостови,…

Градот Скопје започна со санација на 36…

САД со директна порака до Александар Вучиќ:…

НАТО вели дека го зголемува своето присуство…

Егзодус од Нагорно Карабах- избегале 100.000 од…

Повеќе од 100.000 бегалци пристигнале во Ерменија…

Кој сака нека честита: Првиот геј-лидер на…

Новиот лидер на СИРИЗА Стефанос Каселакис стана…

Вучиќ: Имаме докази и ќе ги гониме…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија…