Ковачевски за Филипче: Тој одигра голема улога во kpизата и ќе му биде на располагање на новиот министер за здравство

t

Венко Филипче одигра голема улога во кризата и концентрирано и смирено го водеше Министерството за здравство. Морам да оддадам почит и до сите медицински лица низ установите во земјава, кои овие две години водат макотрпна борба со пандемијата, рече новиот мандатар Димитар Ковачевски во гостувањето на емисијата „Топ тема“.

Според него, тие разговарале со Филипче и тој и понатаму ќе биде на располагање на Министерството, бидејќи е свесен човек.

Филипче ќе му биде на располагање на новиот министер Беким Сали. Секој совет е добредојден. Исто така и Сали е стручен човек и може да се носи со оваа проблематика и ќе прими совети од другите, оценува Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДОБРИ ВЕСТИ: Направена е нарачка за лекот…

Лекот „трикафта“ за болните од цистична фиброза…

Македонското здравство под лупа на СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) во својот најнов извештај забележува…

Лекарите незадоволни: Планираното покачување на платите во…

Синдикатот на Клинички центар соопшти дека планираното…

Ковачевски: Денеска го одбележуваме Денот на Охридското…

Денеска го одбележуваме Денот на Охридското Езеро…

Ковачевски: Финансискиот систем успешно се справи со…

Претседателот на Владата на Република С. Македонија…