Ковачевски: Невработеноста е на историски најниско ниво

t

„Стапката на невработеност се очекува дополнително да се намалува. Во моментов нивото на невработеност е на историско најниско ниво од 15,2 проценти“, изјави премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски на обраќањето на SEFF2022.

„Создаваме основа за забрзување на економскиот раст. Во втората половина од годинава предвидуваме стабилизирање на цените.“–изјави Ковачевски

Како што најави премиерот, се очекува и раст на нето платата.

„Го обезбедуваме растот на просечната нето плата, која според статистиката достигна 500 евра“-изјави Ковачевски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Ковачевски во Виена: Економската соработка и интеграција…

Економската соработка и интеграцијата на земјите е…

Срдечна средба на Ковачевски со Александар Сорос

Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на Парискиот…

Нов резил од премиерот: Бектеши зборува за…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска беше прекорен од…