Ковачевски: Руското влијание е секогаш присутно на Балканот, тие не сакаат да ја видат Македонија во ЕУ

t

Претседателот на Владата на Македонија, Димитар Ковачевски гостуваше вечерва во дебатниот магазин „Click plus“ на ТВ21 каде зборуваше за руското влијание во спорот со соседна Бугарија.

Премиерот вели дека секогаш ќе има трети земји кои не сакаат да ја видат Македонија во ЕУ.

„Тоа е секогаш присутно на Балканот. Прво ако отпочнувањето на преговори и влезот на земјите од Западен Балкан во Европската Унија беше економско и политичко прашање во светло на новите геостратешки услови во Европа, после војната во Украина тоа станува и безбедносно прашање дефинитивно“, додаде Ковачевски.

Извор: ТВ 21

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…

(Фото) Ова се двете жени кои соборија…

Жените војници на Црноморската флота Марина Фалеева…