Ковачевски: Сигурно е дека ќе има поскапување на струјата по Нова година!

t

Цената на стујата по Нова година ќе се зголеми, вели за ТВ 24 првиот човек на ЕСМ Васко Ковачевски.

-Минатата грејна сезона успешно ја пребродвиме , меѓутоа кризната состојба понатаму продолжува и по сите показател се покажува дека пред нас следи тешка зима и во кризно време треба кризно да се однесуваме, вели Ковачевски во врска со прогласувањето на кризна енергетска состојба.

Тој вели дека „рестрикции на струја не се опција“, напоменувајќи дека струја ќе има.

-Согласно законот во декември треба да се донесеме одлука за нова цена на струјата за следните 6 месеци. Блоковите носта резултати .Сигурно е дека ќе има поскапување но, претежираме тоа да биде благо поскапување, кажа првиот човек на ЕСМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата нареди: Институциите мораат да заштедат 15%…

Владата, на денешната седница ја разгледа Информацијата…

Лоши прогнози: 15% од Германците нема да…

Германските комунални претпријатија проценуваат дека поради високите…

Џабе мака за готвење и перење ноќе…

Цената на еден киловат-час електрична енергија во…

Ковачевски: Сигурно е дека ќе има поскапување…

Цената на стујата по Нова година ќе…

Ново поскапување во најава?! Ако Владата не…

Во име на здружението АДКОМ кое ги…