Ковачевски: Следната недела одговор за името „Иван Михајлов“

t

Премиерот Димитар Ковачевски денеска пред медиумите рече дека Владата ќе го разгледа прашањето дали граѓанско здруќение може во Македонија да се регистрира под името „Иван Михајлов“.

– Како Влада ќе ги собереме сите информации во однос на користењето на имињата кога станува збор за регистрирање на здруженија на граѓани. Веќе имаше некои коментари од адвокати, идната недела ќе ве информираме за резултатот, одговори Ковачевски на новинарско прашање.


Премиерот уште еднаш наведе дека Ванчо Михајлов бил соработник на „Хитлерова Германија, Мусолиниева Италија и Павеличева Хрватска“.

Културниот центар „Иван Михалов“ во Битола во саботата отвори клуб кој беше отворен од бугарскиот државен врв.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Граѓаните гневни: Ковачевски и Османи видовити, секоја…

Не стивнуваат обвинувањата кон власта дека провокациите…

СДСМ без срам и перде се јавија…

„Вечерва граѓаните беа сведоци на нови инциденти…

(Фото) Најнов извештај од МВР: 47 полицајци…

47 поврдени полицајци, 11 потешко, 2 посериозно,…

Забрчанец за денешните протести: Вергините, маските и…

„Вергините, маскираните и русјаците ни ја палат…