Ковачевски: Следната недела одговор за името „Иван Михајлов“

t

Премиерот Димитар Ковачевски денеска пред медиумите рече дека Владата ќе го разгледа прашањето дали граѓанско здруќение може во Македонија да се регистрира под името „Иван Михајлов“.

– Како Влада ќе ги собереме сите информации во однос на користењето на имињата кога станува збор за регистрирање на здруженија на граѓани. Веќе имаше некои коментари од адвокати, идната недела ќе ве информираме за резултатот, одговори Ковачевски на новинарско прашање.

Премиерот уште еднаш наведе дека Ванчо Михајлов бил соработник на „Хитлерова Германија, Мусолиниева Италија и Павеличева Хрватска“.

Културниот центар „Иван Михалов“ во Битола во саботата отвори клуб кој беше отворен од бугарскиот државен врв.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…