Ковачевски: Трговците да го почитуваат намалувањето на цените!

t

Денеска можевме да се увериме дека намалувањето на цените се почитува од производителите и од трговците, и за лебот и за тестенините и за млечните производи, рече премиерот Димитар Ковачевски кој заедно со министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) Горан Трајковски претпладнево го посети супер маркетот „Рамстор“ во Капиштец.

-Намалувањето на цените на овие производи битно ќе влијае врз џебот на граѓаните. Се покажа дека владините одлуки се исправни. Лично сакам да се уверам дека се почитуваат и применуваат одлуките, колку за тоа имаат слух производителите, добавувачите и трговците. Нема да дозволиме личен профит врз грбот на граѓаните. Очекувам компаниите да имаат разбирање за општото добро. Владата продолжува да го штити стандардот и интересот на граѓаните. Носиме одлуки кои, длабоко сум убеден, ќе го подобрат животот на граѓаните, истакна Ковачевски.

Како што информира Трајковски, повеќе од 160 инспектори се на терен низ државата, се постапува без никаква селекција, исклучиво според закон и од утрово досега, нема нерегуларности.

-Инспекциските служби се на терен и постапуваат со полн капацитет. Од утрово досега нема нерегуларности. Кон крајот на денот или утре ќе бидат соопштени детални информации за евентуални непочитувања, а казните се од 800 до 10 000 евра, потсети директорот на ДПИ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Катастрофална прогноза од директорката на ММФ: Глобалната…

Среднорочните изгледи за глобалната економија најверојатно ќе…

Во понеделник ќе се одлучува за замрзнување…

Задутре ќе се одлучува дали ќе се…

Од полноќ поевтинуваат горивата

Цената на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОДИЗЕЛ од вечерва…

Ковачевски: Трговците да го почитуваат намалувањето на…

Денеска можевме да се увериме дека намалувањето…

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…