Ковачевски уште не седнат во Влада ветува четири проценти раст на економијата годинава

t

Имаме добри економски показатели и релизации остварени во изминатата 2021 година, напиша на Фејсбук претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Димитар Ковачевски.

Зголемени се приходите, имаат раст на ниво на релизација од 15,3 отсто, што значи повеќе пари за граѓаните. Растот на економијата оваа година ќе биде над 4 отсто, што значи економските мерки кои ги реализиравме како Влада дале резултат. Имаме највисоко ниво на реализирани капитални расходи досега, повисока реализација за 45 посто во споредба со минатата година. Дефицитот е понизок од планираниот, изнесува 5,4 отсто од БДП, што значи дека задолжувањето на економијата било помало. Ова е уште една потврда дека економијата е стабилизирана и очекувам во 2022 година проекциите да се реализираат, да го забрзаме растот на економијата, во интерес на граѓаните и стопанството. Во годината во која ни доаѓаат нови предизвици со енергетската криза, економијата и државата се подготвени да помогнат на граѓаните и компаниите, напиша Ковачевски на Фејсбук.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Некогашните терористи од ДУИ: Стоп на насилните…

Од ДУИ денеска преку соопштение апелираат за…

Мицкоски станува кооперативен, ќе се формираат работни…

Ќе се формираат работни групи помеѓу политичките…

НИКОВСКИ: НИКАДЕ НЕМА УСЛОВИ ЗА КОНСЕНЗУАЛНА ДЕМОКРАТИЈА,…

Во “Нова Македонија“, од 16/06/2022, претседателот на…

Левица: СДС НЕМА ЛЕГИТИМИТЕТ ДА ГОВОРИ ЗА…

,,СДС НЕМА ЛЕГИТИМИТЕТ ДА ГОВОРИ ЗА НАСИЛСТВО…

Шарл Мишел доби новинарски нокаут во Македонија:…

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел доби…