Ковачевски ќе го менува Уставот: 20 проценти биле понижување

t

Премиерот Димитар Ковачевски изрази подготвеност за спроведување на уставни измени по резултатите од пописот.

Одговарајќи на прашањето на ТВ21 за тоа дали е можна измена на Уставот, со оглед на тоа дека после пописот се погласни се најавите на албанските партии дека формулација од „20%“ треба да се избрише, Ковачевски рече дека тоа треба да се направи прво во дијалог со политичките партии.

Уставот се менува низ уставна процедура. Таа уставна процедура значи дека Собранието на државата треба да отвори дискусија. Најпрво почнува со дискусија меѓу политичките партии, а се вклучуваат и експерти – додава Ковачевски.

Тој додава дека употребата на јазиците во државата е регулирано со Законот за употреба на јазиците.

Ние сме држава во Европа која што на највисок пиедестал ги има искачено правата на помалите заедници, и на сите заедници во државата, за тоа сведочи тоа што имаме Министерство за политички систем, за правата на заедници. Имаме Агенција за јазици и.т.н. – вели Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бјелогрлиќ на протестите во Белград: Тоа што…

Во 18 часот пред Собранието на Србија…

Нуклеарната централа “Запорожје” е “екстремно ранлива”

Украинската нуклеарна централа Запорожје три месеци е…

(Видео) Хрват уапсен во Панама за убиство…

На аеродромот во Панама е уапсен хрватски…

Вучиќ повика на обединување на Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им се…

Шоле го охрабрил Вучиќ да преземе чекори…

Специјалниот советник во американскиот Стејт департмент, Дерек…