Кога пуkaњето на огномет ќе тргне НАОПАКУ

t

Нова Година без омилените ракети и петарди? Тоа во многу земи е речиси незамисливо. Западните земји трошат милиони евра за пиротехника со која ја дочекуваат Новата година. Тоа е речиси традиција.

Агресивно однесување, висок степен на штетни честички во воздухот и чад, оглувени животни: забавата за новогодишната ноќ е поматена.


Активистите за заштита на животната средина и полицијата и годинава предупредуваа на последиците од новогодишните приватни огноменти кои се традиција.

Поради високиот степен на загадување на воздухот и штетни честички во воздухот,многу земји повикаа луѓето да се воздржат од пукање петарди и други пиротехнички средства.

Дополнително, употребата на пиротехнички средства носи и ризик од инциденти, кои понекогаш завршуваат и фатално. Еве како изгледа кога пукањето на огномет ќе тргне наопаку.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пукање во Чаир: Скопјанец ги нападнал полицајците…

Околу 19.45 часот вчера пријавено е дека…

ПУКАЊЕ ВО ЧАИР: Во инцидентот учествувал заменик…

Во угостителскиот објект „Галаксија“ во Чаир, настанала…

Пукање во Синѓелиќ: Едно лице заврши во…

МВР информира дека во текот на вчерашниот…

Пукање во Косово: Едно лице е мртво

Едно лице е убиено со огнено оружје,…

Драма во Аеродром: Слушнал пукање и почувствувал…

На 06.05.2022 во 11.00 часот во Полициската…