Објавено на:

Колапс на европската дипломатија: Три членки кажаа не на руските санкции

t

Унгарија, Италија и Австрија не поддржаа пакет остри санкции против Русија на состанокот на Комитетот на постојаните претставници на Европската унија на 22 февруари.

И покрај незаконското признавање на таканаречениот сепаратистичките региони, Унгарија продолжува да промовира воздржана реакција на дејствијата на Кремљ, пишува Ројтерс, цитирајќи европски дипломат.


„Сите земји од ЕУ отворено поддржуваат широк пакет санкции против Русија, освен Унгарија, која ја истакна важноста на дијалогот со Русија. Во исто време, дипломатите од Италија и Австрија повикаа на ограничени санкции“, се вели во соопштението.

Во вторникот, амбасадорите на ЕУ разговараа за санкциите против Русија, вклучително и забрана за трговија со руски државни обврзници на европскиот пазар и исклучување на сепаратистичките региони од договорот за слободна трговија меѓу ЕУ и Украина. Ограничувањата ќе важат и за стотици пратеници во Државната дума кои гласаа за признавање на терористичките организации.

Премиерот на Италија, зависен од рускиот гас, Марио Драги, повика да не се вклучи енергијата во списокот со санкции.

Другите земји од ЕУ, од друга страна, сакаат да наметнат построг пакет мерки поради новата руска инвазија на Украина. Балтичките земји, Централна и Источна Европа повикуваат на итни строги ограничувања против Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СПМ не се откажува: Да се направи…

Сметаме дека загинатите бранители во независна Македонија…

ДНР: Украински војници го положија оружјето и…

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето…

Ако Македонија не знае, Бугарија знае како:…

Во Кресна е отворена фото-документарна изложба посветена…

Џафери е убеден: Ќе добиеме датум за…

Во политичкиот дел на Програмата за парламентарна…

Паника во Србија, стигна заканувачко писмо: Водата…

Ново заканувачко писмо: Ги здруживме силите со…