Комесарот Малик задолжен за мобилизацијата во Русија е пронајден мртов

t

Воениот комесар за градот Партизанск во Русија, 49-годишниот Роман Малик, чија задача беше да ја изврши мобилизацијата и регрутирањето во регионот, починал вечерта на 14 октомври, пренесоа руските медиуми.

Локалниот весник „Времја Перемен“ пишува дека телото на комесарот „со знаци на самоубиство“ било пронајдено на оградата, додека каналот „Меш“ на „Телеграм“ наведува дека телото на Малик е пронајдено во близина на оградата. Полицијата ја истражува можноста и за самоубиство и за убиство.

Блиските на Малик не веруваат дека се работи за самоубиство, истакнува „Медуза“.

А телевизијата Некста на Твитер објави дека телото на комесарот е пронајдено во Приморскиот крај.

„Познато е дека Малик се борел во Чеченија и речиси не се жалел на своето здравје“, соопшти Некста.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…