Објавено на:

Компаниите во Грција ќе ги пријавуваат резервите на одредени прехранбени продукти

t

Резервите на одредени прехранбени продукти како што се житарици, пченица, пченка, овес, ‘рж, јачмен, брашно, сончогледово и растително масло, компаниите во Грција ќе треба да ги пријавуваат на конкретна електронска платформа за да се избегне нелојална конкуренција, јави дописничката на МИА од Атина.

Конкретниот амандман веќе е изгласан во грчкиот Парламент, а министерот за развој и инвестиции на Грција Адонис Георгиадис рече дека обврската се однесува на сите трговци кои се активни во синџирот на производство, увоз, трговија, продажба, посредување, дистрибуција на конкретните производи, а процедурата е идентична како онаа на почетокот на пандемијата кога се однесуваше на маски и антисептици, со цел Владата да ги знае точните резерви во земјата.

Поради војната во Украина, за државата да има целосна слика дека постојат доволно производи и пред сè да не се дозволи некои да предизвикаат вештачки недостиг на пазарот и со овој вештачки недостиг да се збогатат или со црн пазар или со големо вештачко зголемување на цената, повеќе отколку што е предизвикано од меѓународната криза. Значи, на овој начин имаме можност да знаеме што точно има секој – рече Георгиадис и истакна дека амандманот не значи дека постои недостиг на производи, туку целта е заштита на потрошувачите.

Паралелно, за компаниите што нема да ги пријават резервите, а постојат, предвидено е запленување на продуктите и казна што ќе биде до 100 илјади евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бела куќа: Русија знае што ќе се…

Високи функционери на американската администрација и порачаа…

Ѓукановиќ: Време е за нови избори, за…

Претседателот на Црна Гора и лидер на…

Ковачевски вели: Борбата со корупцијата мора да…

Претседателот на Владата на Македонија Димитар Ковачевски…

(Видео) Полицијата во Дагестан испука предупредувачки истрели…

Полицијата во руската република Дагестан денеска испука…

Директорот на Фајзер се зарази со коронавирус…

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60)…