Објавено на:

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки на Газпромбанк

t

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки со Газпромбанк кој двојно го зголемуваат бројот на клиенти кои сега плаќаат за руската енергија во рубли.

Се известува дека уште 14 фирми – покрај постојните 20 – побарале документација за да постават сметки.

Земјите на ЕУ се борат за начини да го платат гасот откако Русија нареди промена на валутата – а не да ги „заобиколи“ санкциите на самата Европската унија.

Италија и Германија – огромни потрошувачи на руски гас се меѓу оние кои се префрлија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина заработила скоро 20 милиони долари од…

Володимир Кудрики, шеф на украинската Укренерго, изјави…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

Расната дискриминација е против вредностите на ЕУ,…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Бомба од Швајцарија: Спремни сме да ги…

Шефот на швајцарската агенција која спроведува економски…

Естонија ќе предложи на Русите да им…

Естонија ќе предложи да ги блокира Русите…