Комуналните редари казнуваа спроти Ист Гејт: Четири прекршочни пријави за неправилно одложување комунален отпад

t

Инспекторатот на Град Скопје, покрај засилените контроли, организираше и дежурства на градските комунални редари на локацијата спроти трговскиот Ист гејт мол, каде што изминатиов период од несовесни граѓани континиурано неправилно се одложува комунален отпад и се создаваат диви депонии.


Градските комунални редари деновиве на самото место затекнаа 4 сторители и против истите се поднесени соодветни прекршочни пријави. Екипи на ЈП Комунална хигиена веднаш го подигнаа отпадот, а просторот е целосно исчистен.

Апелираме отпадот да се одлага во садови наменети за комунален отпад во спротивно ќе следаат соодветни санкции согласно со Законот за јавна чистота. Секое исфрлање на отпад на јавни површини претставува кршење на Законот за јавна чистота и директно ја загадува околината.

Дежурствата на Инспекторатот на Градот продолжуваат и во наредниот период на целата територија на град Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Руски професор по политички науки тврди дека…

Следната недела разговор меѓу Вучиќ и Путин,…

Претседателите на Русија и Србија, Владимир Путин…

ПОЛНИ ВРЕЌИ СО ГРАНАТИ СРЕДЕ ШИПКОВИЦА: Експлозивните…

Вчера околу 11.00 часот во Полициското одделение…

Вучиќ: Мојата работа е да се грижам…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, истакна дека…

Орбан предупредува: Европа ќе има тешка зима,…

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан денеска во…