Објавено на:

Комшиќ “ги спука” Хрватите: Целата хрватска влада треба да знае дека Загреб нема да биде прашан за ниедно прашање во БиХ, вклучително и Изборниот закон

t

Членот на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ изјави дека Загреб никогаш нема да биде прашан за ниту едно прашање во БиХ, вклучително и за изборниот закон.

Комшиќ коментирајќи ја изјавата на хрватскиот министер за надворешни работи Гордан Грлиќ Радман, кој рече дека Загреб ќе продолжи со активностите за да се запре обесправеноста на Хрватите во БиХ.

„Што и да кажат и прават Грлиќ Радман, Милановиќ, Пленковиќ и целата влада на Република Хрватска, како и целата ХДЗ на Хрватска, нека запомнат дека никогаш нема да се прашаат за ниту едно прашање во БиХ, вклучително и за Изборниот закон. “, изјави Комшиќ за „Ослободување“.

„Крајно време е да му кажеме доста на Загреб“

Комшиќ им порача на хрватските политичари дека можат да добијат поддршка од Брисел, Вашингтон, Париз, Берлин, Москва, Белград, Пекинг, Будимпешта или кој било друг во светот и дека повеќе нема да бидат прашувани за одлуките во БиХ.

„Тоа е губење време и енергија, значи целосно бесмислена акција“, вели Комшиќ.

Комшиќ рече дека колку повеќе Загреб се обидува да се меша во внатрешните работи на БиХ и да го зголеми притисокот врз БиХ, одговорот од БиХ ќе биде „потежок и потежок“. Како пример ја наведе најавата на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ дека ќе стави вето на влезот на Шведска и Финска во НАТО додека БиХ не добие изменет изборен закон.

„Крајно време е да му кажеме „не“ и „доста е“ на официјален Загреб“, изјави Комшиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

Траги-комедија: Хрватите всушност се “Бугари” според најновата…

По Македонците и Хрватите биле Бугари, пишува…

Пленковиќ: Ситуацијата во Косово да се реши…

Хрватска апелира за мир и дијалог, изјави…

Да не ја стават на листа за…

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин…

Десет случаи на мајмунски сипаници потврдени во…

Во Хрватска досега се потврдени десет случаи…