Објавено на:

Конашенков: Го уништивме противвоздушниот систем кој дојде од Европа

t

Руското Министерство за одбрана во понеделникот соопшти дека нивните сили ден претходно го уништиле системот за воздушна одбрана С-300 од една од европските земји во близина на украинскиот град Днипро, јавува Анадолија.

– Во неделата, на 10 април, на јужната периферија на Дњепропетровск, ракети со висок прецизен калибар го уништија системот за противвоздушна одбрана С-300 скриен во хангар доставен до режимот на Киев од една од европските земји – изјави портпаролот на Министерството за одбрана Игор Конашенков. редовен брифинг за новинарите во Москва.


Тој додаде дека биле погодени и четири фрлачи С-300 и дека загинале 25 припадници на украинските вооружени сили.

Покрај тоа, синоќа беа уништени две складишта за муниција, радар С-300, девет тенкови, пет самоодни артилериски и пет повеќецевни ракетни фрлачи.

„Руските системи за противвоздушна одбрана соборија два украински борбени авиони С-25 и четири беспилотни летала, додека хеликоптер Ми-24 беше соборен со концентриран оган од мало оружје“, рече Конашенков, додавајќи дека руските сили погодиле и 78 украинска воена инфраструктура.

Конашенков рече дека од почетокот на војната Русија уништила речиси 230 авиони и хеликоптери, како и 243 системи за противвоздушна одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Масовниот убиец од Тексас нападот го најавил…

Напаѓачот од Тексас кој усмрти 19 деца…

Засилени контроли: Само вчера, 144 казни во…

Министерството за внатрешни работи во текот на…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

ВИСТИНСКА ТРАГЕДИЈА: 11 новороденчиња изгореа во пожар…

Единаесет новороденчиња загинале во пожар што го…

Делови од повеќе скопски општини денеска без…

Од ЕВН известуваат дека поради технички зафати…