Објавено на:

Конашенков: Нападот на Херсон и Изум е воено злосторство, Украина грубо го крши меѓународното хуманитарно право

t

Руско Министерство за одбрана: Нападот на украинските сили на Херсон и Изум е воено злосторство.

Нападот на украинските сили врз станбените квартови Херсон и Изум е воено злосторство, изјави во четвртокот портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.

„Недискриминирачкиот ракетен напад на националистичкиот режим во Киев врз станбените квартови Изум и Керсон е воено злосторство и најгрубо кршење на меѓународното хуманитарно право“, рече рускиот генерал.

Конашенков додаде дека целта на нападот на Украина била градската болница, во која е сместен и рускиот медицински одред, кој им пружа помош на жителите на регионот Харков.

Според него, руските противвоздушни ракетни комплекси собориле две ракети „Point-U“ над Керсон и 12 проектили истрелани од повеќецевни фрлачи со голема моќност.

„Фрагменти од една од соборените украински ракети Поинт-У паднаа во паркот Шевченко“, рече Конашенков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците признаваат: Руските сили постугнаа одреден напредок…

Руските сили постигнаа одреден напредок во Бахмут…

Украина го брани целиот демократски свет, да…

Во Украина на удар се демократијата и…

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…