Објавено на:

Конашенков најавува: Прашање на денови е кога ќе падне уште еден голем укарински град!

t

Руското Министерство за одбрана објави дека руските сили го завршуваат ослободувањето на Свјатогорск (ДНР) и неговата околина.

Со цел да се спречи повлекувањето на украинските војници, украинските нацистички формации, кои дејствуваа како одреди, денеска го кренаа во воздух мостот над Северски Донец, соопшти Министерството.

Затоа, отсечени од главните сили и залихи, остатоците од баталјонот на украинската 95-та воздушна бригада и 81-та одделна воздушна бригада, под нападот на руските сили, ја оставија својата опрема и оружје и побегнаа по брегот – до 80 луѓе ја препливаа реката, а руската војска не пукаше во нив.

„Сметаме дека единствената исправна работа е одбивањето на украинските војници да го бранат бескорисниот киевски режим предводен од нацистите, а не кукавичлук. Со тоа сите си го спасија животот. „Ги повикуваме сите војници и припадници на единиците за територијална одбрана на Украина да го следат овој пример“, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…