Објавено на:

Конашенков обвини: Украина постави 420 мини во Црното Море – насилно се држат скоро 70 странски бродови

t

Министерството за одбрана на Русија ги отфрли обвинувањата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој тврди дека руските сили блокирале околу стотина странски бродови во украинските пристаништа. Соодветната изјава ја даде портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.

„Што се однесува до лагата на Зеленски за наводната блокада на околу 100 странски бродови во украинските пристаништа, објаснуваме – украинските власти во моментов насилно држат 68 бродови од Турција, Кина, Швајцарија, Грција, Малта, Панама во пристаништата во Черноморск, Одеса. Николаев и Југ.„Маршалските Острови, Сиера Леоне, Коморите, Белизе, Либерија, Кајманските Острови, Данска и Сирија“, рече тој.

Генералот додаде дека Русија им обезбедува безбеден коридор, долг 80 наутички милји и широк три, од 8 до 19 часот по московско време, преку кој можат да влезат во југозападниот дел на Црното Море.
„Меѓутоа, екипажот на овие бродови за време на радио разговорот ни кажа дека украинските власти ја забрануваат заканата од кој било странски брод да ги напушти украинските пристаништа“, рече Конашенков.

Тој, исто така, ги негираше изјавите на Зеленски, кој, според генералот, „како дел од турнејата низ западните парламенти за собирање оружје за „да се заштити Европа и демократијата“, обраќајќи им се на норвешките пратеници на 30 март, ја обвини Русија за наводно „минирање на морето“. и блокира странски бродови во украинските пристаништа.

„Имајќи го предвид непознавањето на реалната ситуација надвор од Киев од страна на Зеленски и активностите на неговите подредени, официјално објавуваме – во периодот од 25 февруари до 4 март, во водите на Црното и Азовското Море, остатоците од украинскиот Воената морнарица поставила околу 420 застарени сидрови мини од типот ЈаМ-1: во Црното Море – 370 и во Азовскиот – 50“, рече генералот.

Тој објасни дека за време на невремето, поради лошата техничка состојба, десет од нив ги изгубиле нервите, а еден од нив бил пронајден и неутрализиран од турски и романски морнари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…

Думата утре ќе пресече: Новите ентитети ќе…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

Да им се спротивставиме на ѓаволите: Муслиманските…

Муфтиите од Кавказ ги повикаа муслиманите да…