Објавено на:

КОНАШЕНКОВ: Уништивме големи резерви на украинска воена опрема испратена од САД и ЕУ

t

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека руските сили уништиле големо количество воена опрема од САД и европските земји наменети за Украина во близина на железничката станица Богодухов во областа Харков.

Министерството соопшти дека во текот на ноќта се нападнати 18 украински воени објекти, вклучително и три складишта за муниција во Дачное, во близина на пристаништниот град Одеса.

Руската противвоздушна одбрана синоќа соборила 17 украински беспилотни летала, три ракети Точка-У и девет ракети Смерч, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин и Ердоган по разговoрот: Турција е…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговарал…

(Видео) Иранките масовно си ги сечат долгите…

Фотографии на социјалните мрежи покажуваат како расплакана…

Не е сигурен договорот со Србија за…

Државата обезбедува субвенционирана цена на електричната енергија…

Ердоган открива: Вечерва ќе разговарам со Путин…

Претседателот на Република Турција, Реџеп Тајип Ердоган…

САД загрижени поради потенцијална нестабилност на Западен…

Амбасадорката на САД во НАТО, Џулиен Смит,…