Објавено на:

Конечно: Евакуирани сите жени, деца и постари лица од “Азовстал”

t

Жените, децата и постарите лица се целосно евакуирани од фабриката за челик Азовстал во Мариупол, која е под опсада на руските сили, соопшти денеска вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук.

-Наредбата на претседателот е извршена, сите жени, деца и постари лица се евакуирани од Азовстал. Овој дел од хуманитарната операција Мариупол е завршен, рече таа.


Руски Тасс јави дека денеска од фабриката се евакуирани 50 цивили, исто колку и вчера.

Евакуацијата на цивилите претставува нов предизвик за Украина, да најде излез за војниците кои ветија дека нема да се предадат.

Според украинските власти, руските сили веќе ја прегледале фабриката, па дури и стигнале до нејзините тунели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Овде умре и надежта: Нема шанси за…

Невозможно е да се организира безбеден излез…

Телата на Азовците од Азовстал вратени во…

Десетици тела на украински војници кои загинаа…

Следуваат пеколни борби: Фабриката “Авдеев” може да…

Фабриката Авдеев би можела да стане втор…

Министерот им ја сруши надежта: Азовците од…

Министерството за правда на ДНР информира дека…