Објавено на:

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден носи нови жртви: Жителите на Луганск стравуваат од нови напади

t

Масовните гробници кои во последните неколку дена се откриени во Луганск, се јасен показател за тоа колку ситуацијата во овај регион е тешка. Од друга страна, новите ископани ровови покажуваат колку жителите на овој регион се загрижени за тоа што може да се случи.

Додека бројот на мртви од двете страни во овој регион од ден во ден расти, руските сили продолжуваат да маршираат и напаѓаат, шансите за украинците да го спречат овој марш се минимални.
Новите жртви кои се донесени да се закопаат во рововите се обвиткани со чаршав и истите се чуваат во база на податоци.
“Сите жртви ги чуваме во база на податоци. Мора да ги погребаме, доколку не го направиме тоа може да дојде до ширење на инфекција поради топлото време” – истакна началникот на полицијата во Луганск Олег Грихоров.
Тој кажува дека ова е тешка работа но нема избор. Тој се труди секоја жртва да биди идентификувана и нејзините роднидни да бидат известени.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…

Кличко од Али Екпрес: Му се јавувал…

Според портпаролката на Гифи, Лиза Фрихс, првите…

Украинска армија: „Масовно“ бомбардирање од Белорусија врз…

Северниот пограничен регион на Украина Чернигов беше…