КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

t

Кина го забележа својот најголем број дневни случаи на Ковид од почетокот на пандемијата, и покрај строгите мерки наменети за елиминирање на вирусот.

Неколку големи градови, вклучувајќи го главниот град Пекинг и јужниот трговски центар Гуангжу, доживуваат епидемии.

Во средата забележани се 31.527 случаи во споредба со априлскиот врв од 28.000.

Бројките се сè уште мали за земја со 1,4 милијарди луѓе и официјално нешто повеќе од 5.200 починале од почетокот на пандемијата.

Тоа е еднакво на три смртни случаи од Ковид на секој милион во Кина, споредено со 3.000 на милион во САД и 2.400 на милион во ОК, иако директните споредби меѓу земјите се тешки.

Додека кинеската политика за нулта Ковид очигледно спаси животи, таа, исто така, нанесе казнен удар врз економијата и животите на обичните луѓе.

Земјата малку олабави некои од тие ограничувања пред неколку недели.

Го намали карантинот за блиски контакти од седум дена во државна установа на пет дена и три дена дома и престана да снима секундарни контакти што им овозможи на многу повеќе луѓе да избегнат да мораат да бидат карантин.

Официјалните лица, исто така, се обидоа да избегнат спроведување на сеопфатни заклучувања од видот што го претрпе најголемиот град, Шангај, претходно оваа година.

Но, соочени со обновениот пораст на случаи во Пекинг, како и со првите смртни случаи од вирусот по неколку месеци, официјалните лица веќе спроведоа некои ограничувања во неколку области, при што продавниците, училиштата и рестораните беа затворени.

ББС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Експлозии, сирени и борбени авиони во…

Експлозии, сирени и борбени авиони во Техеран.…

(Видео) НОВА ВОЈНА?! Кој го напаѓа Иран,…

Во моментов се слушаат голем број воени…

Честитки – Се одржа првиот конгрес на…

Почитувани, подржувачи, симпатизери и членови на ДЕСНА.…

(Видео) Голема експлозија во Иран, дел од…

Силна експлозија се слушнала во воена фабрика…

(Видео) Адмирал на НАТО: Подготвени сме за…

НАТО разбира дека амбициите на Русија ги…