Објавено на:

Косачов: ММФ, СТО и Светска банка постепено ќе ја загубат водечката улога во економските процеси

t

Русија гради односи со многу партнери, не треба да зборуваме за некаква изолација на земјата, изјави за РИА Новости заменик-претседателот на Советот на Федерацијата Константин Косачов.

„Што се однесува до другите партнери за градење врски, нивниот опсег ќе биде доволно широк за да се зборува за некаква изолација на Русија. Нема да предвидувам точно сега, но веќе е јасно дека новите синџири на снабдување и нивното финансирање се нови валутни шеми, партнерства и, веројатно, почнуваат да се појавуваат формати за интеграција“, рече политичарот.

Дополнително, може да се претпостави дека ќе има „поголема регионализација на односите наместо целосна глобализација, така што институциите како СТО, ММФ или Светска банка постепено ќе ја загубат својата водечка улога во овие процеси“, додаде тој.

Косачев, исто така, истакна дека во сегашната ситуација „Западот постигна само едно – целосно поткопување на самодовербата како партнер, како сигурно место за складирање средства, како чесен играч во глобалната економија и поддржувач на универзалните вредности. “

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ММФ со препораки до земјите од Западен…

Шефицата на Регионалната канцеларија на ММФ за…

Банките по Нова година со зголемена каматна…

Банките се во финални анализи и пресметки…

Ќе го враќаат внуците: Македонија ќе бара…

Владата на Македонија денеска го усвои текстот…

ММФ предупредува: Инфлацијата може да стане како…

Извршната директорка на ММФ, Кристалина Георгиева и…

ММФ одобри итен заем од 1,3 милијарди…

Одборот на извршни директори на Меѓународниот монетарен…