Објавено на:

Косово го укина полицискиот час

t

Владата на Косово донесе одлука за промена на мерките против ширењето на епидемијата на Ковид-19, со кои, меѓу другото, од денеска се укинуваат полицискиот час и ограничувањата за работа на угостителските објекти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според одлуката на кабинетот на Албин Курти, од 7 март се укинува и забраната за организирање на фестивали, концерти, екскурзии, свадби, семејни веслби и слично, со тоа што се дозволува користење на 50 отсто од капацитетите на местата каде што тие ќе се одржуваат.


За влез во Косово останува обврската за приложување една од следните потврди: сертификат за примени две дози вакцини, или една доза од „Џонсон&Џонсон“ вакцина, од кои последната треба да биде примена најдоцна пред 12 месеци, негативен РТ-ПЦР тест не постар од 48 часа, или потврда дека лицето прележало Ковид-19 во последните 90 дена (позитивен РТ-ПЦР тест издаден пред 21 до 90 дена).

Непроменета останува и обврската за транзит низ Косово без приложување на некој од доказите за вакцинација или прележана зараза, во рок од три часа од влезот преку аеродром или некој од земните гранични премини, со потпишување изјава за намерата да се напушти државата во определениот рок.

Според последната одлука на косовската влада, која беше во сила од 5 февруари, движењето на граѓаните беше забрането од 24 до 5 часот наутро, на угостителските објекти им беше дозволена работа до 23 часот, додека работата на ноќните клубови беше целосно забранета.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ги отвори картите: Познат конечниот план…

Германскиот пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин…

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ ќе…

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ ќе…

Хаос во Приштина: Дојава за бомба во…

Дојави за бомба во зградата на Ректоратот…

Курти: Косово е “светилник на демократијата” во…

Албин Курти ја нарече Република Косово „светилник…

Мурати: Курти нема храброст да потпише договор…

Претседателот на косовската партија Движење за обединување,…