Косово испраќа војници на Фолкландските Острови

t

Собранието на Косово ја усвои одлуката за испраќање припадници на безбедносните сили на Косово на Фолкландските Острови, пренесува Коха.


Припадниците на армијата во оваа мисија ќе бидат под команда на вооружените сили на земјата домаќин, а финансиски ќе бидат покриени од буџетот на Косово.

Во оваа мисија ќе бидат испратени до седум членови на КБС и истата може да трае до три години, со можност за продолжување и ротација“, се наведува во одлуката, споделена од претседателката на Косово, Вјоса Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Додик: Немам против Курти да си игра…

Претседателот на Република Српска Милорад Додик денеска…

Османи: Опасно е да имаш сосед како…

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека „опасно…

Уапсен Албанецот кој пукаше од автомобил во…

Полицијата во Грачаница приведе лице кое синоќа…

Вучиќ: Никогаш нема да преговарам за да…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во српското…

Вучиќ пред собраниската седница за Косово: Ќе…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека…