Косово ќе дава еднократка помош од 100 евра за студентите и пензионерите

t

Вработените во јавните служби во Косово ќе добијат помош од 50 евра, а вработените во јавните претпријатија и пензионерите еднократна помош од 100 евра, најави премиерот Албин Курти.

Наведувајќи дека инфлацијата го „отежна животот на граѓаните“, Курти рече дека новиот пакет поддршка треба да им овозможи на граѓаните полесно да се соочат со поскапувањата.

„Пензионерите ќе добијат еднократна сума од 100 евра, додека за еден месец ќе ја удвоиме помошта за семејствата на социјална помош“, рече Курти.

Тој оцени дека на инфлацијата најмногу влијае врз приватниот сектор, каде според Курти работат 80 отсто од вработените во Косово.

„Секој бизнис ќе го поддржиме со субвенционирање на платите за работниците од 50 проценти, најмногу 100 евра за првите три месеци“, рече Курти и најави дека во ноември и студентите ќе добијат помош во висина од 100 евра.

Тој ги повика граѓаните да штедат струја во услови на енергетска криза и најави дека Владата ќе ги субвенционира оние кои трошат помалку струја во однос на истиот период лани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Албански писател: Не постои косовски идентитет и…

Албанскиот писател Висар Жити истакна дека Косово…

Курти “во елемент”: Најдобро би било да…

Премиерот Албин Курти, критикувајќи го судскиот систем…

Четворица полицајци суспендирани заради случајот со застреланата…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ…

Дачиќ: Секој предлог кој не вклучува признавање…

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица…

Трагедија во Косово: 17-годишен фудбалер починал за…

Седумнаесетгодишен фудбалер на косовскиот клуб „Трепча ’89“…