Косовската полиција нападнала претседател на српска НВО: Милиќевиќ тврди дека го удирале во стомакот!

t

Невладината организација „Актив“ соопшти дека извршниот директор на нивната организација Миодраг Милиќевиќ денеска на северот на Косово бил изложен на физичко и вербално малтретирање од припадници на специјалните единици на косовската полиција, објави РТС. Од полицискиот штаб во Приштина негираат дека имало каков било инцидент или малтретирање.

Според соопштението на невладината организација „Актив“, инцидентот се случил околу 9 часот и 30 минути, во близина на преминот Јариње. Како што истакнуваат, Миодраг Милиќевиќ бил запрен од припадник на специјалната единица и при распитот бил уапсен.

Истовремено, се додава во соопштението, имало и вербално малтретирање кога полицајците му викале на Милиќевиќ и барале да „молчи“ и му поставувале прашања „зошто нема косовски документ“.

Невладината организација „Актив“ е згрозена од овој инцидент и најостро го осудува насилното однесување на припадниците на специјалните единици.

„Ударот во стомакот е чиста бруталност, а неиспровоцираната прекумерна употреба на сила од страна на специјалните полициски единици укажува на нарушената безбедносна средина на северот на Косово и на неконтролираните дејствија на припадниците на полицијата“, соопшти невладината организација. Актив“.

Оваа организација, која се занимава со застапување, промовирање на демократијата и дијалог во општеството, предупредува на неприфатливото однесување на припадниците на специјалната полициска единица и ја повикува косовската влада и надлежните институции да покренат итна истрага со која би се утврдила одговорноста на припадниците на специјалната полициска единица и со тоа да се спречи повторување на слични ситуации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ослободен Србинот кој вчера беше уапсен на…

Поранешниот полицаец Миљан Јовановиќ, кој беше уапсен…

Значи некој ќе си легне на брашното:…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, синоќа…

Србија и Унгарија ќе ја поканат Македонија…

Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура,…

Познато кога ќе продолжат преговорите меѓу Косово…

Во вторник, 4 април, во Брисел продолжува…

Вучиќ ѝ се заблагодари на Грција за…

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека…