Косовски политичар: Додека ние се караме едни со други Србија лобира во Вашингтон

t

Функционерот на Демократската партија на Косово, Фатон Бислими, изјави дека Србија лобира во Вашингтон, а косовските политичари се занимаваат меѓу себе, внатрешна политика и со тоа покажуваат политичка просечност.

Бисљими предупредува дека последната битка со Србија е добиена исклучиво на Капитол Хил.


Бисљими на својот Фејсбук профил го сподели документот објавен од српскиот амбасадор во САД Марко Ѓуриќ, во кој се вели дека 16 членови на американскиот Конгрес му го испратиле ова писмо на американскиот претседател Џо Бајден, за поддршка на Србија.

Тој наведува дека „српското лоби во Вашингтон инвестирало милиони долари за да ја добие историската политичка битка на Србија против Косово“ на Капитол Хил.

„Но, ова српско лобирање е директна последица на посветеноста на официјален Белград да инвестира милиони долари во Вашингтон со цел да добие што е можно поголема поддршка таму каде што е добиена или изгубена историската политичка битка на Србија против Косово – на Капитол Хил“, напиша Бислими.

Според него, Србите не ги повторуваат грешките од минатото, туку упорно лобираат во Вашингтон.

„Сега Белград нема да ги повтори грешките од минатото. Србите сега прекрасно лобираат во Вашингтон, додека ние се занимаваме едни со други, внатрешна политика и на тој начин покажуваме невидена политичка просечност во ваков клучен момент за Косово! Тоа е непростливо!“ Бисљими напиша.

Тој ги повика косовските политичари да се обединат за да ја добијат последната битка со Србија во Вашингтон.

„Нашата влада и целиот наш политички естаблишмент денес, повеќе од кога било, мора да ја надмине просечноста на креирање политики во населените места и градовите и да покаже национално лидерство работејќи заедно и безрезервно поддржувајќи го нашиот успешно докажан спасител – САД“, напиша Бислими. .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…

Вучиќ: Абортусот е право на жената, а…

Откако Врховниот суд на САД ја донесе…

Вучиќ не е оптимист за ЕУ

Српскиот претседател Александар Вучиќ не е оптимист…

Вучиќ свечено пушти во употреба нов аеродром,…

Денеска свечено беше отворен за воздушен сообраќај…

Трагедија во Србија: Четири млади момчиња загинаа…

Неколку часа по полноќ на локалниот пат…