Објавено на:

Костарика прогласи вонредна состојба поради хакерски напад врз државни институции

t

Уценувачкиот малициозен софтвер Conti постои од 2020 година и се верува дека е дистрибуиран од руска група хакери. Соединетите Американски Држави одговорија на оваа закана со објавување награда за секој кој има какви било информации за нив. Ако им пријавите на американските власти какви било информации што ќе помогнат да се идентификуваат водачите на оваа хакерска група, можете да добиете 10 милиони долари. Во случај информациите да доведат до апсење на поединци кои соработуваат со нив, потенцијалната награда е 5 милиони долари.

Речиси во исто време, владејачките структури на Костарика на потежок начин дознаа за опасностите од овој откуп. Нивните државни институции и агенции и најмалку две министерства станаа жртви на Conti во последните недели. Покрај тоа што ја оневозможуваа или отежнаа работата на овие институции, хакерите успеаја да украдат од нив огромни количини на податоци – дури 672 гигабајти. Од тоа, околу 97% веќе се објавени на јавно достапни сервери, откако Министерството за финансии одби да плати откуп од 10 милиони долари.

Поради оваа причина, новоизбраниот претседател на Костарика, Родриго Чавес, веднаш по преземањето на функцијата мораше да прогласи вонредна состојба на ниво на целиот јавен сектор. Имено, од 18 април дигиталните услуги на државната каса како потпишување документи се целосно недостапни, што го оневозможува работењето на многу стопански субјекти.

„Го потпишавме овој декрет за да може земјата да се одбрани од напади на сајбер-криминалци. Ова е напад врз нашата татковина и донесовме декрет за да можеме подобро да се браниме“, рече претседателот Чавез, прогласувајќи вонредна состојба.

Експертите го поврзуваат нападот со групата Wizard Spider, која комуницира на руски, а претходно била поврзана со напади на други видови на малициозен софтвер, како што се Ryuk, TrickBot или BazarLoader.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Струмица вечерва меѓу најзагадените градови во светот

Струмица вечерва е меѓу најзагадените градови во…

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…