Костов: Павел Шатев е осуден без осуда и затворен без пресуда

t

Во денешната емисија “Што не е јасно” каде гостуваше Сотир Костов, по повод јубилејот од раѓањето на Павел Шатев, тој истакна дека министерството мора да го рехабилитира ликот и делото на Шатев преку резолуција или декларација, како прв министер во тоа министерство.

“Академијата за судии и јавни обвинители го носи името на Павел Шатев. Тие мора да се огласат, да се обратат на Министерството за правда, и Павел Шатев од тоа министерство како прв министер да биде рехабилитиран со едно соопштение, резолуција, декларација. Не е битен актот, бидејќи тој е осуден без осуда, затворен без пресуда.” истакна Костов

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Абазовиќ брутален: Или јас или Ѓукановиќ ќе…

Абазовиќ: Она што се случува вечерва во…

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

Молдавија ќе купува природен гас од Романија

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е…

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…