Котлар: Само со вооружена борба, браќа Македонци, можеме да дојдеме до својата вековно очекувана слобода

t

„Само со вооружена борба, браќа Македонци, можеме да дојдеме до својата вековно очекувана слобода и борбата можеме да ја водиме со останатите народи на Југославија и тоа подеднакво со германскиот и бугарскиот окупатор“, истакнал на 8.11.1941 г.

Трајко Бошкоски-Тарцан, политички комесар на Прилепскиот партизански одред „Гоце Делчев“, чии борци го извеле нападот на Прилеп на 11 октомври 1941 г. После ослободувањето, овој ден се слави како Ден на востанието на Македонија. Народниот херој, Трајко Бошкоски-Тарцан е на десната страна од сликата!
Вечна слава!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ води против Циципас во финалето на…

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска го…

Начевски и Николов ќе го судат финалето…

Македонија ќе биде дел од финалето на…

Возачи бидете внимателни: Можна појава на одрони…

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Четириесет и петгодишен тетовчанец се бори за…

Четириесет и петгодишен тетовчанец се бори за…

Да не беше Русија кој ќе ви…

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија…