Објавено на:

Која е најголемата главоболка за Русија по влезот на Финска во НАТО – Одговорот е полуостровот Кола!

t

Гневот на Русија поради најавата за влез на Финска во НАТО има опипливи стратешки причини. Финскиот консултант, експерт за комуникација и маркетинг експерт Томи Ахонен на својот профил на Твитер претстави прилично аргументирана анализа, поради што Москва толку се плаши од Финска во НАТО. Одговорот лежи во полуостровот Кола на крајниот северозапад на Русија, кој речиси целосно е во рамките на Арктичкиот круг.

Западниот кварт на полуостровот Кола е едно од најгустите богатства на нуклеарно оружје на планетата: руската арктичка флота во пристаништето Мурманск има свои бази на нуклеарни мразокршачи, но има и бројни бази на нуклеарни подморници вооружени со интерконтинентални боеви глави. што буквално може да стигне до другата страна. Покрај тоа, на полуостровот има густа мрежа на воздушни бази на руската армија, со стратешки нуклеарни бомбардери со долг дострел како Тупољев Ту 160, Ту 122Н и Ту 95, пишува „Слободна Далмација“.

Полуостровот има и разни други воени средства и масовно стационирана армија која го чува огромното минерално богатство на полуостровот, од рудници за никел и бакар до хидроелектрични централи и рибарската индустрија.

Проблемот на Русија е проблемот со слабата поврзаност на целата оваа исклучително важна област со остатокот од земјата: целиот полуостров Кола е обединет со татковината само со еден пат и една железница. Од Мурманск до делницата над Санкт Петербург има пат долг 700 километри кој во сегашните геополитички околности беше прилично безбеден. Силите на НАТО потенцијално би можеле да го загрозат само од север, од Норвешка, но таа почетна позиција не ветува поради помалку од 30 километри ширина на влезната граница.

Според таа област, Русија одамна поставила две дивизии од својата копнена војска за да го чува северното крило. Педесет илјади луѓе под оружје му гарантираа на НАТО дека нема да биде така лесно.

Со влезот на Финска во НАТО, безбедносната рамнотежа на рускиот полуостров Коле се урива, а целата оваа територија долж финската граница станува територија која практично е невозможно да се одбрани. Утре силите на Северноатлантската алијанса од Финска можат да го минат рускиот пат кон Мурманск на најмалку сто места, па би било многу тешко да се обезбеди со повеќе од милион војници.

НАТО воопшто не треба да ги користи своите големи сили: мала диверзантска тактичка група во оваа екстремно пошумена област би можела рутински да ја пресече железницата, патиштата, комуникациите и електричната инфраструктура и да исчезне без трага меѓу боровите, а најголемите воени и нуклеарни потенцијали на Русија би се најдат логистички отсечени од останатиот дел од земјата, тврди финскиот експерт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ѓоковиќ се расплача: Бура од емоции…

Новак Ѓоковиќ ја прослави 10-тата титула во…

Османи: На Русија и одговара да ги…

Руската Федерација е еден од факторите на…

БАЛКАНОТ СЛАВИ: Ѓоковиќ стана шампион на Австралија…

Новак Ѓоковиќ го совлада Гркот Стефанос Циципас…

Влада не можат да направат, ама циркус……

Новата бугарска декларација за Македонија која треба…