Објавено на:

Кој високо лета, ниско паѓа: Илон Маск е тужен за 258 милијарди долари

t

Илон Маск беше тужен за 258 милијарди долари во четвртокот од инвеститор на Dogecoin кој го обвини дека водел пирамидална шема за поддршка на криптовалутата.

Во жалбата поднесена до федералниот суд на Менхетен, тужителот Кит Џонсон ги обвини Маск, компанијата за електрични автомобили Tesla Inc и вселенската туристичка компанија SpaceX за рекетирање за рекламирање на Dogecoin и зголемување на неговата цена, за потоа да дозволи цената да падне.

„Обвинетите беа свесни од 2019 година дека Dogecoin нема никаква вредност сè уште го промовираше Dogecoin да профитира од неговото тргување“, се вели во жалбата. „Маск го искористи својот пиедестал како најбогат човек на светот за да работи и да манипулира со Dogecoin пирамидната шема за профит, изложеност и забава“.

Жалбата, исто така, ги собира коментарите на Ворен Бафет, Бил Гејтс и други кои ја доведуваат во прашање вредноста на криптовалутата.

Адвокатот на Џонсон не одговори веднаш на барањата за коментар за тоа кои конкретни докази има или очекува да ги има неговиот клиент што докажуваат дека Dogecoin е безвреден и дека обвинетите воделе пирамидална шема.

Џонсон бара оштета вредна тројно од 86 милијарди долари пад на пазарната вредност на Dogecoin од мај 2021 година.

Тој, исто така, сака да го блокира Маск и неговите компании да промовираат Dogecoin и судијата да изјави дека тргувањето со Dogecoin е коцкање според федералните и њујоршките закони.

Во жалбата се вели дека распродажбата на Dogecoin започнала околу времето кога Маск го водеше шоуто на NBC „Saturday Night Live“ и глумејќи фиктивен финансиски експерт на сегментот „Weekend Update“, го нарече Dogecoin „метеж“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ