Кој кого зафркна? Западните медиуми ја слават руската “неможност за исплата на долгот” – заемодавачите ќе мора да отворат сметка во рубљи

t

Со оглед на тоа што грејс-периодите на двата купони за руска еврообврзница истeкоа во неделата вечерта, повеќе западни медиуми побрзаа да објават дека Москва сега е во состојба на неисполнување на долгот деноминиран во странска валута за прв пат по повеќе од еден век.

Блумберг го нарече „мрачен маркер за брзата трансформација на земјата во економски, финансиски и политички отпадник“, додека Би-Би-Си го нарече „голем удар за престижот на нацијата“.

Волстрит журнал дури се повика на сеништето на „Болшевичката револуција кога Владимир Ленин, новопоставениот комунистички лидер, го отфрли долгот на Руската империја“.

Самите иматели на обврзници допрва треба да прогласат неисполнување на обврските или да започнат каква било постапка, а публикациите забележаа дека етикетата е „засега главно симболична“, додека ситуацијата „се очекува да постави единствени правни предизвици“, бидејќи „Русија има пари и намера да плати“.

Москва постојано го обвинуваше Вашингтон дека се обидува да создаде вештачко неисполнување на обврските во последните месеци, бидејќи земјата има средства и подготвеност да ги плати своите долгови, но намерно беше отсечена од механизмите за плаќање во странска валута. Откако девизните резерви на Руската централна банка беа замрзнати, Москва продолжи да го сервисира својот државен долг со нови пари што ги добива од енергијата и другиот извоз, така што минатиот месец Вашингтон стави крај на откажувањето од плаќањата на обврзниците.

Руското Министерство за финансии во четвртокот објави дека подмирило две емисии на еврообврзници деноминирани во долари кои доспеваат во 2027 и 2047 година „целосно“ со испраќање 12,51 милијарди рубљи (234,5 милиони долари) во купони до Националниот депозитар за порамнување, според нов механизам.

Инвеститорите сега ќе треба да отворат сметка во рубљата за да ги добијат средствата и да се справат со какви било западни санкции што би можеле да ги спречат сами да ги префрлат парите од Русија, објасни Министерството. Така, Министерството за финансии во целост ги исполни обврските за сервисирање на државните хартии од вредност на Руската Федерација“, се вели во соопштението.

Претседателот Владимир Путин во средата потпиша указ за оваа привремена процедура за исплата на еврообврзницата. Во документот се наведува дека Москва сега ќе ги смета за завршени своите обврски „доколку тие се исполнети во рубли во износ еквивалентен на вредноста на обврските во странска валута“ по девизниот курс на денот кога средствата се префрлаат во централниот депозитар (НСД) преку кој ќе им бидат исплатени на доверителите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Едвард Сноуден доби руско државјанство!

Поранешниот припадник на американските специјални служби Едвард…

Ова е поинаква Русија, Србија треба да…

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил,…

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

Се урна борбен авион во Русија!

Борбен авион МиГ-31 се урна во Приморскиот…