Објавено на:

Кој ќе ја напаѓа Романија?! Властите бесплатно делат таблети со јод во случај на нуклеарен напад

t

Неделава започнува дистрибуцијата на таблети калиум јодид до населението во Романија, пишува „Адеварул“.

Таблетите со јод бесплатно ќе се делат во општинските аптеки кои се објавени на веб-страницата на Министерството за здравство. Властите предупредуваат дека таблетите калиум јодид треба да се применуваат само во случај на нуклеарен испад или инцидент. Информативните материјали за правилна употреба на овие таблети ќе бидат достапни бесплатно во аптеките.

Информативниот прирачник наведува дека 65 mg калиум јодид треба да се користат само според упатствата од здравствените власти и само во случај на нуклеарна несреќа. Властите ќе ја информираат јавноста преку радио, телевизија, печат и сирени за цивилна заштита.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес ја стресе Романија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени по…

Хорор во Загреб: Момче со мачета упаднал…

Непознато момче вооружен со мачета денеска околу…

Нов силен земјотрес во Романија

Земјотрес со магнитуда од 4,1 степени според…

Нов силен земјотрес ја стресе Романија

Нов земјотрес ја стресе Романија пред малку.…

Нема мир: 50 земјотреси во Романија

Во Романија веќе трет ден се регистрираат…