Објавено на:

Кралицата Елизабета ја напушта Бакингемската палата засекогаш: Кој ќе биде следниот “станар”?

t

Кралицата Елизабета нема да се врати во Бакингемската палата, и одлучи нејзиниот дом и главна резиденција да биде замокот Виндзор, објавија британските медиуми.

Според медиумите, се верува дека кралицата не преноќила во Бакингемската палата од март 2020 година, кога се преселила во замокот со нејзиниот сопруг, принцот Филип, кој почина во април минатата година поради пандемија.Британската кралица Елизабета (95) е повеќе за пристапот „работа од дома“ и се очекува да се сретне со официјални лица во нејзиниот дом во Беркшир, пишува „Дејли мејл“.


„Виндзор е место кое таа го сака. Еве ги нејзините сеќавања од времето поминато со принцот Филип. Таа има свои коњчиња таму, а нејзиното семејство е во близина. „Сето тоа има смисла“, изјави за весникот биографот на кралското семејство Хуго Викерс.


Тоа значи, како што забележува „Индипендент“, дека следните членови на кралското семејство кои ќе се вселат во Бакингемската палата ќе бидат војводата и војвотката од Корнвол, кога ќе дојде време принцот Чарлс да стане крал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ