Објавено на:

Кралот и кралицата на Белгија во официјална посета на Грција

t

На поканата на грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, кралот и кралицата на Белгија, од денеска до 4 мај ќе бидат во официјална посета на Грција и ќе остварат низа средби, јави дописничката на МИА од Атина.

Кралското семејство ќе го придружуваат и неколку белгиски министри, а предвидено е за време на посетата на Грција да се сретнат и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, со градоначалникот на Атина Костас Бакојанис, ќе посетата археолошки локалитети, невладини организиации, како и терминалот за течен природен гас на островот Ревитуса во близина на Атина

Посетата започнува попладнево со прием на кралот и кралицата во претседателската палата и средба со претседателката на Грција, која вечерва ќе приреди и вечера во нивна чест.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Димни бомби и бело знаме: Косовците…

Демонстрантите на денешниот протест во Приштина фрлија…

ПУТИН ВЕЧЕРВА ИМ ОДГОВОРИ НА БРИТАНЦИТЕ: Поставуваме…

Москва и Минск се договорија да разместат…

Добра вест за нашинците во Германија: Нова…

Македонската дијаспора во Германија е голема и…

Суспендиран полицаец, вознемирувал средношколки

На 24.03.2023 добиена е пријава од средно…

Има ли подобар? ,,Комитата” Бобан Илиоски со…

Има ли подобар..? Бобан Илиоски е победник…