Објавено на:

Крај на американското влијание: Кина и Русија ќе воспоставуваат нов “фер светски поредок”

t

Русија и Кина ќе воспостават „фер светски поредок“соопшти министерот за надворешни рабри на Руската федерација, Сергеј Лавров.

Министрите за надворешни работи на Русија и Кина, Сергеј Лавров и Ванг Ји се состанаа во градот Тункси за да разговараат за целите на нивните земји да воспостават мултиполарен, фер и демократски светски поредок.

Ванг верува дека економските санкции едноставно ја нарушуваат светската трговија и не помагаат во решавањето на конфликтот, изјавувајќи претходно овој месец дека односите на Кина со Русија се „еден од најважните билатерални односи во светот“ и го поздрави пријателството меѓу двете држави кое како што соопшти тој е силно како „железо. ”

Тункси, исто така, ќе биде домаќин на самитот за Авганистан во кој ќе учествуваат Русија, САД и Пакистан во четврток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: Горд сум што го зачувавме мирот!

Горд сум што успеавме да го зачуваме…

НАТО членките го потрошија своето оружје во…

Две третини од земјите на НАТО го…

Спасовски: Државата и граѓаните се безбедни со…

Со #СДСМ, граѓаните и државата се на…

Кадиров: Целта на специјалната операција е целосно…

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, на апликацијата…

Каде исчезнаа 170.000 Македонци од Пиринска Македонија?

Бугарската ирационална и антимакедонска политика повторно исплива…