Креативни антиваксери : Купувале лажни сертификати преку Инстаграм и Телеграм

t

Антиваксерите во Франција купуваат лажни вакцини преку Интернет за да ги заобиколат ограничувањата за Ковид во земјата, кои често се промовираат на мејнстрим платформите на социјалните медиуми, откри истражувањето.

Многумина кои купуваат фалсификати, кои можат да се користат низ Европската унија (ЕУ), се пренасочуваат од веб-локации како што се Инстаграм и Фејсбук до шифрираниот гласник Телеграм, каде што може да се купат дискретно, според студијата на Институтот за стратешки дијалог. ISD).

Извештајот, исто така, покрена загриженост дека алгоритмите на социјалните медиуми автоматски ги насочуваат луѓето разочарани од справувањето со пандемијата на француската влада кон екстремно десничарските онлајн простори.

Координаторката за истражување на ИСД, Зое Фурел, која ја водеше студијата, рече дека додека некои групи на Фејсбук посветени на продажба на лажни карти за „Ковид“ имаа околу 1.000 членови, има профили на Инстаграм со дури 17.000 следбеници.

„Мислам дека, во однос на платформите, главното прашање овде е обемот до кој е ова достапно и со платформите како Фејсбук и Инстаграм“, рече таа. „Очигледно затоа што имаат толку широка публика, тие ја овозможуваат оваа содржина во поголем обем.

„За Инстаграм, една од најалармантните работи што ги забележавме беше дека неговиот алгоритам всушност препорачува сметки што нудат лажни санитарни услуги или услуги за вакцинација, па ако сте личност која следи неколку сметки со дезинформации за Ковид или содржина против вакс. , вашиот алгоритам ќе препорача повеќе сметки кои нудат лажни пропусници.

„Овде има навистина голем проблем со бизнис моделот и дизајнот на платформата и како таа функционира.

Франција воведе „здравствени пропусници“ за време на пандемијата на коронавирус, што исто така им овозможи на луѓето да го докажат својот статус со негативен тест за латерален проток, како и да се вакцинираат.

Но, француската влада минатиот месец даде одобрение за пропусница за вакцина која ги исклучува невакцинираните луѓе од ресторани, спортски арени и други места. Тоа го направи купувањето лажна пропусница, која може да се користи низ земјите-членки на ЕУ, попожелно за антиваксерите, според ИСД.

Фурел рече: „Овие пропусници важат низ цела ЕУ, така што можеме да видиме, на пример, во група на Телеграма која е посветена на европските екстремно десничарски движења и има луѓе кои продаваат лажни пропусници. Тоа навистина е транснационално прашање.

„Можете да бидете во Италија и да продавате лажна пропусница на Французи и видовме луѓе од Франција како се пренасочуваат во делот за коментари на каналите на италијанските Telegram“.

ISD бара поголема одговорност за компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги Snapchat, Meta – кои се сопственици на Facebook, Instagram и WhatsApp – и Telegram, како и законодавство за заштита на корисниците.

Фурел рече дека претстојната примена на Европскиот закон за дигитални услуги, кој има за цел да се справи со ширењето на дезинформации и нелегални содржини, е „неопходна“.

Таа додаде: „Кога станува збор за платформи, сосема е јасно дека треба да има поголема проактивност за да се преземат мерки за да се спротивстави на ширењето на овој тип на содржина, бидејќи очигледно, ова ги прекршува политиките што ги поддржуваат.

„Исто така, треба да има поголема проактивност во име на француската влада“.

Мета вели дека забранува секому да купува или продава лажни или оригинални медицински документи на нејзините платформи, вклучително и сертификати за вакцина против Ковид. Тој додаде дека ќе ги отстрани рекламите кога ќе се идентификуваат и ќе ги оневозможи сите сметки, страници или групи што ги прекршуваат неговите правила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон со свиткана опашка си заминува од…

По пучот во Нигер, воената хунта на…

Франција ги зајакна полициските сили долж границата…

Франција денеска распореди хеликоптер на царинската полиција…

Францускиот амбасадор во Нигер го држат како…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Мароко ја одбива хуманитарната помош од ОН,…

Понудите за хуманитарна помош за Мароко станаа…

Највисокиот суд во Франција ја одобри забраната…

Највисокиот суд во Франција го одобри неодамнешното…