Објавено на:

Кремљ: Америка е де факто вклучена во војната

t

Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин, денеска изјави дека Америка „де факто“ е вклучена во конфликтот во Украина.

Песков го изјави ова еден ден откако американскиот претседател Џо Бајден објави дека САД ќе продолжат да испраќаат оружје и воена опрема во Украина.

За време на редовниот брифинг со новинарите, Песков рече дека „американското учество во војната може да се види со голо око“.

„САД веќе де факто се вклучени во овој конфликт“, рече Песков.

„Ги слушаме изјавите на сегашната американска администрација за нивните планови да продолжат да испраќаат оружје и да го продолжат конфликтот, а со тоа да го направат што е можно поболен за украинската страна“, рече Песков, пренесе Индекс.хр.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…