Објавено на:

Кремљ: Америка е де факто вклучена во војната

t

Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин, денеска изјави дека Америка „де факто“ е вклучена во конфликтот во Украина.

Песков го изјави ова еден ден откако американскиот претседател Џо Бајден објави дека САД ќе продолжат да испраќаат оружје и воена опрема во Украина.

За време на редовниот брифинг со новинарите, Песков рече дека „американското учество во војната може да се види со голо око“.

„САД веќе де факто се вклучени во овој конфликт“, рече Песков.

„Ги слушаме изјавите на сегашната американска администрација за нивните планови да продолжат да испраќаат оружје и да го продолжат конфликтот, а со тоа да го направат што е можно поболен за украинската страна“, рече Песков, пренесе Индекс.хр.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…