Објавено на:

Кремљ: Глупост е да мислите дека ќе објавиме тотална војна на 9 мај

t

Кремљ ги отфрли шпекулациите дека претседателот Владимир Путин планира да објави војна против Украина и да објави национална мобилизација на 9 мај, кога Русија ја одбележува победата на Советскиот Сојуз во Втората светска војна.

Путин досега ги карактеризираше акциите на Русија во Украина како „специјална воена операција“, а не како војна. Но, западните политичари и некои набљудувачи на Русија шпекулираат дека тој би можел да се подготвува за голема објава следниот понеделник со низа можни сценарија кои се движат од целосно објавување војна до објава на победа.

Запрашан за шпекулациите дека Путин ќе и објави војна на Украина на 9 мај, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече: „Нема шанси за тоа. Тоа е глупост“.

Песков, исто така, рече дека луѓето не треба да слушаат шпекулации дека може да има одлука за национална мобилизација.

„Тоа не е точно. Тоа е глупост“, им рече Песков на новинарите.

Денот на победата на 9 мај е еден од најважните национални настани во Русија – сеќавање на огромната советска жртва направена во поразот на нацистичка Германија во она што во Русија е познато како Големата патриотска војна.

Се проценува дека 27 милиони советски граѓани биле убиени во војната 1941-1945 година, која го оставила Советскиот Сојуз уништен и речиси секое советско семејство тагува.

Путин ги користеше претходните говори на Денот на победата за да го игла западот и да ја покаже огнената моќ на руските постсоветски вооружени сили.

Путин вели дека „специјалната воена операција“ во Украина е неопходна бидејќи Соединетите држави ја користат Украина за да и се закануваат на Русија, а Москва мора да се брани од прогонот на луѓето што зборуваат руски.

Тој го смета конфликтот како неизбежна конфронтација со САД, кои ги обвинува дека и се закануваат на Русија со мешање во нејзиниот двор и проширување на воената алијанса на НАТО.

Украина вели дека се бори против грабеж на земјиште во империјален стил и дека тврдењата на Путин за геноцид се глупости.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кремљ потврди: Познато кога Си Џипинг ќе…

Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе ја посети…

Пендаровски: Опасност од Кремљ има и за…

Опасноста што доаѓа од Кремљ, настрана од…

Кремљ: Зеленски ако сака може да ја…

Русија верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски…

Русија “се сити” – Бизнис инсајдер: Германија…

Снабдувањето со оружје за Украина ги исцрпи…

(Фото) Почна …Кинеската армија до своите војници:…

Кинеската армија објави порака: Подгответе се за…