Објавено на:

Кремљ: Зеленски ако сака може да ја заврши војната уште утре

t

Русија верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски може да стави уште утре крај на војната во Украина.

„Зеленски знае кога војната би можела да заврши. Може да заврши утре ако сака“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Кремљ долго време порачува дека Украина мора да ги прифати руските услови за прекин на војната, која сега трае веќе десет месеци. Русија побара Киев да го признае Крим и другите окупирани територии како дел од Русија.

Зеленски и другите украински официјални лица постојано ги отфрлаа тие услови и рекоа дека војната ќе заврши кога Украина ќе ги ослободи окупираните територии или кога руските сили ќе се повлечат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стоечки овации на говорот на Зеленски во…

Со стоечки овации беше поздравен говорот на…

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

(Видео) Володимир Зеленски пристигна во Лондон: Планирана…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски е во…

Протераниот Медведчук: Зеленски е казна за Украина…

Володимир Зеленски е казна за Украина и…

Зеленски денеска во посета на Велика Британија:…

Зеленски денеска ќе ја посети Велика Британија…