Објавено на:

Кремљ: Знаеме се што прават Америка и НАТО

t

Руската армија знае дека САД, НАТО и Велика Британија ne и доставуваат на Украина само оружје, туку и разузнавачки информации, кои не помагаат брзо да се заврши специјалната операција, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Нашата армија добро знае дека САД, Велика Британија и НАТО во целина постојано им предаваат разузнавачки и други параметри на украинските вооружени сили. „Тоа е добро познато и, се разбира, заедно со испораките на оружје што тие земји и Алијансата и ги испраќаат на Украина, тоа не помага за брзо завршување на операцијата, ниту го попречува постигнувањето на зацртаните цели за време на специјалната воена операција. “ им рече тој на новинарите.

На прашањето дали во таа прилика може да се преземат некои посебни мерки, Песков одговори: „Се разбира, руската армија прави се што е потребно во таа ситуација“.

Коментирајќи ја ситуацијата во „Азовстал“ во Мариупол, тој рече дека блокадата продолжува. Барањето на украинските националисти за размена на цивили за храна и лекови е слично на барањата на терористите во Сирија. Тој истакна дека претседателот Владмир Путин бил свесен за овие барања.

„Се разбира, претседателот ги доби сите потребни информации. Тој знае сè. „Што се однесува до барањата на екстремистите, кои се кријат во подземните простории на компанијата, тие се многу слични на слични барања кои претходно беа слушнати од терористите во Сирија и на други места. Сè е во рацете на штабот кој се занимава со ослободување на Азовстал“, рече Песков.

Претходно претставникот на шефот на операцијата за ослободување на Азовстал изјави за Спутник дека украинските екстремисти кои се наоѓаат во „Азовстал“ предлагаат размена на цивили за храна и лекови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…